Pomysły na karnawałowe desery

Szybkie i efektowne desery w pucharkach

Pierwszym z pomysłów na karnawałowe desery będą te podawane w pucharkach. Mogą to być na przykład rozmaite owoce pokrojone na kawałki, udekorowane bitą śmietaną i polewą czekoladową. To szybki i łatwy w przygotowaniu deser, który niewątpliwie pięknie przystroi stół z przekąskami. Co będzie nam potrzebne do jego przygotowania? Przede wszystkim owoce, takie jak np. truskawki, borówki amerykańskie, ananas i brzoskwinie. Jeśli chodzi o bitą śmietanę i polewę czekoladową, to możemy postawić na gotowe produkty. Co będzie nam jeszcze potrzebne? Niewątpliwie pucharki deserowe, w których umieścimy owoce i pozostałe dodatki.

Muffiny i babeczki dobre na każdą okazję

Kolejnym z pomysłów na karnawałowe desery będą muffiny i babeczki. Przepisów na ich przygotowanie jest wiele, w związku z czym z łatwością znajdziemy odpowiadającą nam recepturę. Pamiętajmy o tym, aby zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria zarówno do ich wypiekania, jak i dekorowania. Jeśli chodzi o sam wypiek babeczek, to idealnie do tego nadadzą się papierowe papilotki. Postawmy na te z ozdobnymi grafikami, ponieważ dzięki nim nasze wypieki zyskają atrakcyjny wygląd. Możemy również zadbać o dodatkowe dekoracje na muffinach. Tutaj sprawdzą się pisaki spożywcze, lukier, kolorowe posypki i różnorodne polewy.

Ciasta w różnych postaciach

Zastanawiając się nad tym, co sprawdzi się w roli słodkiego, karnawałowego poczęstunku dla gości, naszej uwadze nie powinny umknąć klasyczne ciasta takie jak np. jabłecznik, babka piaskowa, brownie itp. Żeby były bardziej efektowne, możemy pokusić się o formy do pieczenia w oryginalnych kształtach. W zależności od tego, na jaki rodzaj wypieku się zdecydujemy, powinniśmy wybrać produkty spożywcze, które sprawdzą się w roli dekoracji. Jabłecznik najlepiej udekorować cukrem pudrem, natomiast babkę piaskową polewą czekoladową lub lukrem. Jeśli natomiast postanowimy upiec tort, to w tym wypadku możemy postawić na owoce kandyzowane, bitą śmietanę, kolorowe posypki i wiele, wiele innych.

Desery lodowe – dobre nie tylko latem

Lody można jeść przez cały rok, nie tylko latem. A jeśli planujemy poczęstować nimi gości podczas imprezy karnawałowej, to najlepiej podać je w formie deseru lodowego. Żeby go przygotować, wybierzmy w tym celu kubki i miski do lodów. Umieścimy w nich różnorodne smaki i ozdobimy przy użyciu rozmaitych dodatków. W deserach lodowych świetnie sprawdzają się owoce, bakalie, bita śmietana i różnorodne polewy. Możemy pokusić się także o posypki przeznaczone do dekoracji wypieków. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do lodowego deseru dodać pokruszone herbatniki czy biszkopty. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybrane przez nas dodatki pasowały do rodzaju lodów, których użyjemy do przygotowania deseru.