Słodkości na tłusty czwartek

Król tłustego czwartku – pączek z nadzieniem

Dziś, na całe szczęście, nikt nie nadziewa już pączków słoniną. Przysmak ten, w nowszej formie, nadal dzierży jednak berło króla tłustego czwartku. Końcówka stalowa do nadziewania 95 mm to jedno z akcesoriów, które są niezbędne do jego przygotowania. Bo trudno sobie przecież wyobrazić pączki bez nadzienia! Najpopularniejsze są oczywiście te nadziewane różą. Cukiernie prześcigają się jednak w wymyślaniu coraz to ciekawszych smaków. Miłośnicy słodkości mogą spróbować zatem pączków z bitą śmietaną, ajerkoniakiem czy czekoladą.

Tłusty czwartek po amerykańsku, czyli donuty

Pączki przyjmują różne formy. Do specjalnego, pełnego po brzegi kartonu na pączki, przynoszonego najczęściej do pracy lub do domu, coraz częściej trafiają donuty. To pączki w wydaniu amerykańskim – kształtem przypominają one popularne polskie oponki, a zamiast nadzienia mają zastygającą polewę. W ich przypadku w takim samym stopniu co smak liczy się także wygląd. Polewy przyjmują wszystkie barwy tęczy, a całość na ogół zwieńcza pomysłowa posypka.

Tradycyjne polskie słodkości – faworki

Faworki, w niektórych regionach Polski zwane chrustem, w tłusty czwartek popularnością dorównują często nawet pączkom. Serwowane na tacce prostokątnej złotej zdobią stoły w wielu domach i gabloty w cukierniach. Faworki to słodkości smażone na głębokim tłuszczu. Zanim trafią jednak na patelnię, należy zagnieść i rozwałkować ciasto, a następnie pokroić je w romby z dziurką i każdy z nich profesjonalnie wywinąć. To niełatwa sztuka, a w dodatku pracochłonna. Dlatego też wielu z nas decyduje się na zakup chrustu z pobliskiej cukierni. Smakowo wcale nie ustępuje on miejsca temu domowemu.

Dla dbających o linię – pączki w wersji mini

Rękaw cukierniczy bawełniany wielokrotnego użytku można wykorzystać również do nadziewania pączków mini. Od tych tradycyjnych różnią się one rozmiarem oraz kształtem – są bardziej zbliżone do małych kulek. Chociaż umownie przyjmuje się, że słodkości w tłusty czwartek nie tuczą i nie należy wówczas liczyć kalorii, nie wszyscy czują się tymi prawidłami przekonani. Dbający o linię nie powinni jednak zupełnie rezygnować w tym dniu z przyjemności – pączki w wersji mini wydają się doskonałym kompromisem.

Muffiny – słodkości na każdą okazję

Muffiny tulipan czerwone, czyli foremki z papieru do pieczenia, również powinny pójść w ruch w tłusty czwartek. W tym dniu w porównaniu do reszty roku pochłania się naprawdę duże ilości słodkości. Absolutnie nie należy się ograniczać wyłącznie do pączków! Muffiny doskonale sprawdzają się na urodziny, imieniny, kinderbale i inne święta. Nie zapominaj o nich także w tłusty czwartek!