Puchar z lodami

W upalne dni nie ma lepszego orzeźwienia niż pyszne lody. Nic nie przywraca energii i nie koi podrażnionego gardła tak jak kremowy lodowy deser. Dlatego właśnie lody są nieodłącznym elementem menu w wielu obiektach HoReCa (Hotel, Restauracja, Catering). Podanie lodów w profesjonalny sposób to sztuka, która może znacząco wpłynąć na odbiór przez klientów. W tym artykule przyjrzymy się kilku sprawdzonym metodom, jak podawać lody w restauracjach, kawiarniach i innych punktach usługowych, korzystając z asortymentu naszego sklepu.

Wybór odpowiednich produktów

Przed rozpoczęciem przygotowania lodów w HoReCa, warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich produktów. Nasz sklep oferuje szeroki wybór profesjonalnych akcesoriów do lodów, takich jak: łyżki do lodów, miseczki, kubki, kuwety na lody itp. Wybierając produkty ze sklepu papilart.pl, możesz mieć pewność, że będą one spełniać wszystkie standardy higieniczne i jakościowe, co jest niezwykle istotne w branży HoReCa.

Kreatywność w prezentacji

Prezentacja jest kluczem do sukcesu w gastronomii, a podawanie lodów nie jest wyjątkiem. Wykorzystaj wyobraźnię i zaskocz klientów innowacyjnymi sposobami podawania lodów. Na przykład, zamiast standardowej porcji lodów w miseczce, możesz przygotować efektowne "lody wulkaniczne" w kubku z polewą czekoladową i owocami. Oferujemy kubki o różnych pojemnościach, które idealnie sprawdzą się do tego typu deserów.

Sezonowość i lokalność

Współczesny konsument coraz bardziej ceni sobie sezonowe i lokalne produkty. Wykorzystaj tę tendencję również w kontekście lodów. Stawiaj na smaki sezonowe, takie jak truskawka czy malina, które będą najbardziej pożądane przez klientów. W PapilArt oferujemy miseczki ozdobne, które idealnie sprawdzą się do prezentacji kolorowych sezonowych lodów.

Lodowa karta smaków

Aby urozmaicić ofertę lodów, warto przygotować różnorodną "lodową kartę smaków". Możesz zainspirować się klasycznymi smakami lodów, jak wanilia czy czekolada, ale też eksperymentować z nietypowymi połączeniami. Postaw na oryginalne smaki, takie jak imbir z cytryną czy jagody z bazylią. 

Dodatki i polewy

Lody to doskonała baza dla różnorodnych dodatków i polew. Zachęć klientów do wyboru kolorowych posypek, wiórków kokosowych, kawałków owoców czy czekoladowych chipsów. Możesz również zaproponować różnego rodzaju polewy, takie jak gorąca czekolada, karmel czy syrop owocowy. Zakupisz u nas kolorowe łyżeczki do lodów, które wspaniale uzupełnią prezentację deseru.

Uwzględnij potrzeby klientów

Warto poznać preferencje swoich klientów i dostosować ofertę lodów do ich potrzeb. Możesz oferować lody mleczne i sorbety, aby sprostać oczekiwaniom zarówno miłośników klasycznych smaków, jak i osób poszukujących lekkiego, owocowego deseru. 

Postaw na sprawdzoną ofertę!

Podawanie lodów w obiektach HoReCa może być kreatywnym procesem, który pozwala zaskakiwać klientów i tworzyć niezapomniane wrażenia. Wybierając odpowiednie produkty z naszego sklepu możesz mieć pewność, że Twoja oferta lodów będzie atrakcyjna dla klientów. Pamiętaj o różnorodności smaków, prezentacji i dodatkach oraz uwzględnij preferencje swojej klienteli. Teraz wystarczy tylko cieszyć się sukcesem i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom smakoszy lodowych rarytasów.