Dyrektywa UE odnośnie plastiku – bądź na bieżąco z najnowszymi przepisami!

Prawo międzynarodowe wciąż reaguje i aktualizuje się, próbując przeciwdziałać postępującej degradacji środowiska naturalnego. Efektem tego jest między innymi dyrektywa Unii Europejskiej odnośnie plastiku, która reguluje sposób, w jaki państwa członkowskie powinny obchodzić się z tym surowcem oraz wykonanymi z niego produktami, takimi jak opakowania cukiernicze, kubki czy słomki jednorazowe. Dowiedz się, jak tę kwestię ustanawiają zasady europejskie i jaki wpływ ma to na Twój biznes.

Jak zmieni się unijne prawo w kwestii plastiku?

Organy Unii Europejskiej nieustannie kontrolują kwestie związane z zagrożeniami klimatycznymi i wpływem ludzkiej działalności na środowisko. Efektem tych działań są kolejne dyrektywy, na przykład odnoszące się do problemów z plastikiem i wyrabianych z niego artykułów. Warto być w tej sprawie na bieżąco, jeśli na przykład prowadzi się własny biznes, w którym wykorzystuje się między innymi jednorazowe opakowania cukiernicze, takie jak pudełko na tort czy też kubki oraz słomki w lokalach gastronomicznych. W przeszłości takie akcesoria często były plastikowe, dziś właściciele takich miejsc sięgają po bardziej ekologiczne rozwiązania.

Obecnie wdrażana jest dyrektywa UE, która ma obowiązywać w Polsce od 1 lipca 2024 roku. W związku z tym z obiegu zostanie wycofanych wiele jednorazowych produktów. Między innymi z tym pojawiają się również dodatkowe opłaty za nie, które z pewnością odczują konsumenci. W życie ma wejść też zakaz sprzedaży plastikowych sztućców, talerzy, słomek, kubków czy innych tego typu wyrobów i opakowań cukierniczych. Z oferty w przyszłości znikną na przykład pojemniki na żywność na wynos wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Konieczne będzie także znakowanie wszystkich produktów zawierających tworzywa sztuczne.

Wpływ dyrektywy UE odnośnie plastiku na Twoją firmę

Wszystkie działania, jakie będą wdrażane po zaimplementowaniu dyrektywy UE w sprawie plastiku, mają na celu stopniowe odchodzenie od używania tego surowca. Efekty tego z pewnością odczują biznesy związane z gastronomią czy cukiernictwem, które wydają wiele spośród swoich wyrobów w pojemnikach na wynos, często jednorazowych. Zatem już teraz można przerzucić się na bardziej ekologiczne pudełka czy akcesoria, na przykład na słomki z papieru czy biodegradowalnych tworzyw. Pozwoli to na oszczędność, dostosowanie się do obowiązujących regulacji i będzie to także rozwiązanie korzystne dla środowiska. Warto zatem prowadzić firmę odpowiedzialnie i regularnie orientować się w zmianach dotyczących produktów plastikowych.

Bądź na bieżąco i przygotuj się na zmiany dotyczące plastiku

Jak widać, biodegradowalne akcesoria cukiernicze i gastronomiczne takie jak papierowe kubki, talerze czy też słomki to już absolutna konieczność. Dobrze już wcześniej zainteresować się tą kwestią i wybrać sprawdzonego dostawcę produktów biodegradowalnych do gastronomii czy pracowni cukierniczej, takiego jak sklep PapilArt, gdzie znajdziesz szeroki wybór różnego rodzaju akcesoriów do wydawania klientom żywności czy deserów na wynos. Zatroszcz się równocześnie o przyszłość swojej firmy i środowiska naturalnego.