Czym powinny charakteryzować się opakowania do gastronomii?

Opakowania i akcesoria plastikowe do gastronomii a normy prawne

Bez względu na to, czy punkt gastronomiczny wykorzystuje opakowania i akcesoria plastikowe, czy te, wykonane z ekologicznych materiałów, to produkt powinien nadawać się do kontaktu z artykułami spożywczymi. Przepisy, które regulują, jakie wymogi powinny spełniać opakowania do żywności, zostały uchwalone zarówno w krajowych ustawach i rozporządzeniach, jak i w unijnym ustawodawstwie. Przede wszystkim opakowanie nie może wpływać na skład żywności i powinny mieć przyznany atest, który dopuszcza je do styczności z jedzeniem. Należy pamiętać, że tylko atestowane opakowania można używać w branży gastronomicznej.

Rodzaje opakowań do gastronomii – jakie wybrać?

W zależności od potrzeb można wybrać różne rodzaje opakowań do gastronomii. W PapilArt znajdziesz:

  • opakowania i akcesoria papierowe

Ten rodzaj opakowań idealnie sprawdzi się w np. burgerowniach. Torby papierowe znajdą zastosowanie w każdej gastronomii, gdyż to świetny sposób na zapakowanie pudełek z daniami na wynos. 

  • opakowania i akcesoria plastikowe

Tego typu opakowania do gastronomii doskonale sprawdzą się w cateringach i nie tylko. Ze względu na dekoracyjny wygląd oraz wiele rodzajów produktu, do których można zaliczyć kieliszki do wina czy akcesoria do finger food idealnie spiszą się również na bankietach. Naczynia plastikowe i sztućce można zastosować do każdego typu potrawy, a dzięki opakowaniom nadającym się do odgrzewania w mikrofali, korzystanie z nich jest wygodne. Wybór takich produktów jest idealny dla każdej gastronomii.

  • Opakowania i akcesoria ekologiczne

Wraz ze zmianą światopoglądową, coraz więcej osób dąży do bardziej odpowiedzialnego ekologicznie życia. Ten trend nie omija również branży HoReCa. Opakowania i akcesoria ekologiczne, takie jak: miski z wytłoków trzciny cukrowej czy biodegradowalne pojemniki na wynos, świetnie sprawdzą się w każdej firmie gastronomicznej. Ze względu na różnorodność oferowanych produktów, opakowania ekologiczne są polecane jednakowo do cateringów dietetycznych, restauracji czy  street food’u. To korzystny wybór dla firm, które chcą działać w zgodzie z naturą i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. 

W zależności od tego, jaki charakter ma prowadzona przez Ciebie firma gastronomiczna, należy wybrać odpowiednie opakowania do żywności. Trzeba wiedzieć, że zarówno produkty wykonane z plastiku, jak i te zrobione z biodegradowalnej pulpy są atestowane, a przez to bezpieczne w kontakcie z jedzeniem. Warto wybrać wysokiej jakości opakowania i akcesoria gastronomiczne, gdyż wpływają one znacząco na doświadczenie klientów i ich opinię na temat świadczonych usług.