Jak dbać o czystość w lokalu gastronomicznym? Podpowiadamy!

Posiadanie lokalu gastronomicznego, na przykład lodziarni czy cukierni, wiąże się z licznymi obowiązkami. Najczęściej kojarzą się one z pieczeniem, ozdabianiem i podawaniem smacznych, słodkich wypieków i deserów. Jednak to jedynie część zadań, jakie stoją przed właścicielami takich miejsc lub osobami, które są tam zatrudnione. Równie istotne jest też utrzymywanie ich w czystości. Jak jednak zadbać o tę kwestię? Poznaj kilka naszych praktycznych wskazówek dotyczących higieny.

Dlaczego dbanie o czystość w lokalu gastronomicznym jest tak ważne?

Na początku warto zrozumieć, czemu prawidłowa higiena w lokalu gastronomicznym to tak ważna sprawa. W takich miejscach przygotowuje się jedzenie, które trafia do rąk klientów. Z tego względu branża gastronomiczna objęta jest z licznymi obostrzeniami czy normami dotyczącymi czystości wykorzystywanych pomieszczeń i narzędzi, a to ze względu na zdrowie osób, które spożywają na przykład słodkie wypieki. Zachowanie odpowiednich standardów to też sposób na zachęcenie ludzi do odwiedzenia Twojego biznesu i skosztowania wyrobów.

Jak utrzymać czystość w lokalu? Najważniejsze wskazówki

W lokalach gastronomicznych bardzo łatwo o zabrudzenia. Stosuje się tam bowiem wiele składników spożywczych, które łatwo mogą zanieczyścić daną powierzchnię, tak jak na przykład tłuszcz czy inne tego typu produkty. Dlatego bardzo ważne jest przede wszystkim systematyczne i dokładne czyszczenie wszystkich powierzchni. Konieczne jest też stosowanie specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do tego typu problemów. Wtedy zyskujesz bowiem pewność, że uda się je usunąć.

Wybór odpowiednich środków czystości

Podstawą dbania o czystość w lokalu są przede wszystkim produkty do usuwania zabrudzeń, przeznaczone do czyszczonych powierzchni, takich jak np. piec. Do mycia takiego sprzętu idealnie sprawdzi się przede wszystkim chemia profesjonalna, czyli na przykład koncentraty i płyny do pieców, grilli czy szyb. Równie ważna jest też tak zwana chemia gospodarcza, która pozwala na usuwanie tłustych zabrudzeń lub innych tego typu zanieczyszczeń. Poradzi ona sobie nawet z uporczywymi plamami.

Wyposażenie się w czyściwa i odzież ochronną

Same środki czystości to nie wszystko. Niezbędne są też profesjonalne czyściwa i ręczniki papierowe. To z ich pomocą nałożysz wybrane produkty i umyjesz daną powierzchnię. Warto zatem zawsze mieć ich zapas w lokalu. Wyposaż się też w takie akcesoria jak rękawiczki i odzież ochronna, co pozwoli zachować bezpieczeństwo i osłoni osobę sprzątającą. Wszystko to pozwoli na efektywne sprzątanie i utrzymanie wszystkich pomieszczeń w porządku oraz wymaganej czystości. Nie zapomnij też o zmywakach, gąbkach, ścierkach i mopach!

Szeroki wybór produktów do czyszczenia lokalu w ofercie PapilArt

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite produkty niezbędne do tego, by czystość i higiena zostały zachowane w lokalu gastronomicznym. W ofercie PapilArt znajdziesz szeroki wybór takich artykułów i z łatwością zaopatrzysz się w nie, by móc zadbać o ten aspekt prowadzenia własnego biznesu. Przekonaj się, że odpowiednio dobrane środki oraz akcesoria to najlepszy sposób na utrzymanie sterylnego porządku.